Jak w nowoczesny sposób zagospodarować przestrzeń publiczną

Wymaga się od niej estetycznego wyglądu i funkcjonalności, jednocześnie jednak trudno znaleźć dwie osoby, które rozumiałyby obie te wartości tak samo. Z tego powodu kształtowanie przestrzeni publicznej przysparza wielu trudności. Rozwiązaniem przynajmniej części z nich mogą być konstrukcje gabionowe. Są ku temu co najmniej dwie przyczyny: uniwersalność oraz naturalny wygląd.

Dekoracja centrum miasta

Gabiony można wykorzystać zarówno jako ogrodzenia, elementy elewacji czy ławki i stoły. Można także użyć ich przy konstruowaniu klombu lub skalnego ogródka. Wszystkie te zastosowania sprawdzą się w przestrzeni miejskiej – i to zarówno na skwerze czy placu, gdzie wytrzymałe struktury mogą służyć za meble, jak i w parkach czy terenach zielonych, gdzie przydadzą się do oddzielania deptaka od trawników oraz rabat kwiatowych.

Główną siłą gabionów w obu tych przestrzeniach jest ich wygląd. Konstrukcje wypełnia się materiałem skalnym – bazaltem, otoczakami czy zwykłymi polnymi kamieniami. Odbieramy je jako estetyczne, ale w nienatrętny sposób. Dodatkowo dzięki swojej naturalność pasują do każdego stylu w budownictwie i do każdej przestrzeni.

Zielone obszary

Przy wykorzystaniu wypełnienia odpowiedniego koloru i rozmiarów można sprawić, że siatka okalająca gabion stanie się prawie niezauważalna. Ta sztuczka sprawdza się wyjątkowo dobrze wtedy, gdy chcemy wzbogacić przestrzeń zieleni miejskiej. Przygotowane w taki sposób konstrukcje wzbogacają wygląd pasaży kwiatowych, dobrze oddzielają także od siebie piętra roślin. Można je wykorzystać w rolach doniczek, a także pozwolić roślinom piąć się po nich. Efekt wizualny jest zachwycający.

Ekonomiczne i trwałe

Dzięki odporności na korozję (siatka gabionów jest wykonana z ocynkowanej stali) i czynniki atmosferyczne konstrukcje przetrwają wiele lat. Oznacza to, że w przeliczeniu ich koszt jest stosunkowo niewielki. Nie wymagają one także skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych – wystarczy tylko od czasu do czasu oczyścić je strumieniem wody. Nawet taki zabieg nie jest potrzebny natomiast, jeśli po gabionach pną się rośliny. Wszystkie cechy tych konstrukcji – uniwersalność, neutralność, ekonomiczność – przemawiają za tym, by sięgnąć po nie przy kształtowaniu krajobrazu miasta.