Jak wybrać ogrodzenie gabionowe

Zachwyt – to słowo bardzo dobrze określa wrażenie, jakie robią eleganckie ogrodzenia i konstrukcje wykonane z gabionu. Dowolność kształtów i zastosowań, a przede wszystkim naturalne, ponadczasowe wypełnienie sprawiają, że szybko zaczynamy marzyć o takich samych elementach na własnej posesji. Jak jednak wybrać gabiony tak, by na pewno pasowały do otoczenia?

Kolor wypełnienia

Możliwości w tym zakresie jest bardzo wiele – tak wiele, jak barw skał. Generalna zasada nakazuje dopasować kolor gabionów do elewacji. Nie oznacza to, że odcienie mają być identyczne, chodzi raczej o to, by się one nie gryzły. Jeśli budynek jest utrzymany w jasnych kolorach, ogrodzenie wypełnione jasnym materiałem będzie stanowić razem z nim spójną całość. Wykorzystanie ciemniejszych kamieni będzie przyciągało uwagę do gabionów, a odciągało ją od elewacji – co może być zamierzonym efektem.

Jaki styl?

Nie istnieją ograniczenia, które zakazywałyby łączenia gabionów z którymś stylem budownictwa. Konstrukcje te pasują i do klasycznych, i do nowoczesnych domów, zarówno do tradycyjnych elewacji, jak i do takich, które ozdobione są elementami metalowymi czy przeszkleniami. Dzięki naturalnemu wypełnieniu produkt wszędzie „jest na swoim miejscu”.

Nie tylko kamień

Warto pamiętać, że gabiony nie muszą składać się jedynie z koszy zapełnionych materiałem skalnym. Pomiędzy słupki można wprawić metalowe bramy czy drewniane przęsła – elementy te zmodyfikują charakter całości i będą stanowić dodatkową ozdobę ogrodzenia. Efekt artystyczny uzyskamy także, wykorzystując więcej niż jeden kolor bądź więcej niż jeden kształt kamieni.

Czy tylko linie proste?

Nie ma problemu, jeśli chcemy ogrodzić posesję bądź fragment terenu półokręgiem. GABION BUDUX produkuje wszystkie elementy swoich konstrukcji, dzięki czemu bez trudu możemy dopasować kształt do wymagań klienta i przygotować konstrukcję okrągłą. Dzięki temu można wykorzystać strukturę do zorganizowania przestrzeni i wydzielenia jej stref – na przykład odpoczynku, rekreacyjnej czy na zieleń i kwiaty.