Najczęściej zadawane pytania


Zebraliśmy tu odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Jeśli nie znajdą tu Państwo wyjaśnienia Waszych wątpliwości, zachęcamy do kontaktu!

1. Co to jest gabion? Jakie może mieć kształty?

Gabion to konstrukcja z siatki, łączonej za pomocą spawania lub zgrzewania. Struktura wypełnia się kamieniami, możliwe jest także użycie cegieł, kory, ziemi, szkła, glinianych naczyń – właściwie każdego materiału, o ile rozmiary jego pojedynczych elementów będą większe niż oczka siatki. Celowo nie wspominamy o typowym kształcie struktury: choć najczęściej spotykany jest prostopadłościan, GABION BUDUX wykonuje także konstrukcje okrągłe –sami produkujemy wszystkie elementy, więc nietypowe kształty nie są dla nas problemem.

2. Jak długo wytrzyma ogrodzenie z gabionu?

Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od dwóch czynników – wypełnienia i zabezpieczenia siatki. Nasze konstrukcje wykonujemy ze stalowego drutu pokrytego warstwą ocynku, dzięki czemu jest on odporny na korozję. Znacząco wydłuża to jego trwałość. Przy wykorzystaniu kamieni do wypełnienia nie trzeba martwić się o wymianę materiału, jednak już zastosowanie kory czy ziemi po pewnym czasie konieczne może okazać się uzupełnienie. Nasza firma specjalizuje się w wypełnieniach kamiennych – tego typu gabiony mogą wytrzymać nawet pięćdziesiąt lat.

3. Dlaczego gabiony tak dobrze izolują dźwięk?

To naturalna zaleta wypełnienia. Elementy znajdujące się w środku konstrukcji mają nieregularne kształty. Uderzająca w ogrodzenie ściana dźwiękowa po części jest pochłaniana, a po części rozprasza się, przez co na drugą stronę przedostaje się tylko o wiele słabszy dźwięk. Poziom redukcji hałasu jest tak wysoki, że ścianek gabionowych można używać jako ekranów akustycznych.

4. Na czym polega pielęgnacja ogrodzenia?

Gabiony wymagają niewielkiego nakładu pracy. Gdy pojawią się na nich zabrudzenia czy mech, warto szybko go usunąć – można to zrobić ręcznie albo z wykorzystaniem myjki ciśnieniowej. Nie są to jednak czynności, które będą Państwo wykonywać często – w zależności od umiejscowienia, pielęgnacja może być niezbędna nawet tylko raz na parę lat. Dzięki warstwie ocynku na siatce nie muszą się także martwić o rdzę.