Prawdy i mity na temat gabionów – wyjaśniamy!

Wokół konstrukcji tych narosło wiele mitów, pokutują także przekonania nabyte wiele lat temu, w czasach, gdy mało kto słyszał o gabionach. Wybraliśmy trzy pojawiające się najczęściej informacje i sprawdziliśmy, które są prawdziwe, a które należy puścić w niepamięć.

Cena – niska czy wysoka?

Utarło się przekonanie, że ogrodzenia i inne konstrukcje gabionowe są wyjątkowo drogie. Dziś nie jest to jednak prawda. Ceny siatek i wypełnień były wysokie jeszcze kilka lat temu, gdy rozwiązanie to dopiero pojawiało się na polskim rynku. Od tamtego czasu popularność gabionów znacznie wzrosła. W kraju pojawiły się firmy, takie jak GABION BUDUX, które same produkują elementy struktur, co doprowadziło do obniżenia kosztów całości.

Związek z ceną ma także trwałość

– gabionowe konstrukcje wytrzymują bardzo wiele lat. Jeśli weźmiemy pod uwagę, jak długo wytrzyma przykładowe ogrodzenie, okaże się, że rozwiązanie to jest wyjątkowo ekonomiczne. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że produkt ten nie wymaga dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych czy okresowych konserwacji.

Pielęgnacja – wymagana, niewymagana?

Czy gabiony pokrywają się błotem i zanieczyszczeniami? Czy prawdą jest, że co parę dni należy je czyścić? Oczywiście nie. Sojusznikiem właścicieli gabionów jest deszcz – wymywa on kurz z konstrukcji, przez co całość świetnie się prezentuje. Nie oznacza to jednak, że ogrodzenie, altanka czy donica z kamieni nigdy nie będzie potrzebowała oczyszczenia. W zależności od położenia (przy drodze, w ogrodzie, blisko siedliska ptaków itp.) co jakiś czas konieczne może okazać się usuniecie zabrudzeń. Wystarczy do tego myjka ciśnieniowa – woda kamienia nie uszkodzi, więc parę chwil traktowania gabionu strumieniem będzie dość, by wszystkie osady zniknęły.

Wytrzymałość – na rok czy na lata?

Jeśli zdecydujemy się na wypełnienie kamieniem, konstrukcja z gabionu, wykonana ze stalowej siatki ocynkowanej, może wytrzymać nawet pięćdziesiąt lat. Można więc spokojnie założyć, że jeśli będziemy ją wymieniać, to nie z powodu zniszczeń czy zużycia, a tylko dlatego, że się nam znudziła. Kamieniom nie zaszkodzą czynniki atmosferyczne, temperatura, zamarzająca woda ani uszkodzenia mechaniczne. Jeśli potrzebne będzie trwalsze łączenie, wykonamy spawy – dadzą one Państwu całkowitą pewność, że struktura jest tak stabilna i zabezpieczona, jak to tylko możliwe.